Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Jsme už blízko?

25. 01. 2023 7:19:23
Ale čeho? Konci něčeho starého a začátku něčeho nového, neznámého? Něčeho, čeho se máme bát, či něčeho, co máme vítat?

Podíváme-li se na to analyticky (rozumem), dokážeme si vymyslet více scénářů. Dokážeme si některé z nich přát, jiných se obávat. Převáží přání nebo strach? Nebo přemýšlet vůbec nemusíme, stačí převzít nějaký „prefabrikovaný“ (předem připravený) názor a s ním se ztotožnit a jít s ním bojovat „na barikádu“. A tady nás rozum (ego) dovede na scestí.

Je to přesně o tom, že je nám dobře mezi svými, mezi „souvěrci“, ať už je předmětem „naší víry“ cokoliv. Jenže, co je jaksi „mimo naši víru“, nebo se dokonce jedná o „zcela opačný postoj“, to nás dráždí, s tím neumíme souhlasit. Tak s tím nesouhlasíme a co? Na to máme právo a můžeme to nechat být.

Jenže mnoho z nás naskočí na bojovné heslo „kdo nejde s námi, jde proti nám“ a máme nepřítele, viníka, na něhož všechno svedeme. Jak jednoduché, ale spíše prostoduché, nebo úplně bezduché.

Protože, když se zastavíme, odpustíme páru, podíváme se na to z jiné perspektivy (třeba z výšky), tak zjistíme, že cesty jsou různé a platí ve skutečnosti úplně jiné heslo „kdo nejde s námi, jde jinudy“ a my nejsme ti, kdo by někoho měl přesvědčovat, že jde po špatné cestě. No ta bene, když to může být i naopak. Mýliti se a chybovat je lidské a nejsme jedničky a nuly, tedy umělá inteligence. Nebo už většina z nás jsou naprogramovaní bioroboti?

Na uzavřené otázky je odpověď buď „ano“, nebo „ne“. Ale také tam může být „nevím“, nebo jsou i odpovědi takové nejasné typu: „ano, ale“, „spíše ne“ apod.

Platí, že většina jde vždy správnou cestou? Pokud je většina prostoduchá či bezduchá, je lehce manipulovatelná, a to nejlíp strachem.

Co s tím? Zapojit srdce. Dát na své pocity (intuici), nejít proti své duši, odpovědět na zvnějšku vnucovaný program, svým vlastním vnitřním programem. Nechat se vést srdcem, vymanit se z role oběti.

To potřebujeme. Asi se pustit (od-pustit) a nebát se vstoupit do neznáma a opustit svou komfortní zónu a na ničem nelpět. Nejspíš to uděláme s chvějícím se, ale odvážným srdcem. Najít tu odvahu vykročit a jít sám za sebe, na svou vlastní odpovědnost. Může se stát, že vás srdce zavede na cestu proti davu, nebo změníte směr a už nejdete s těmi, s nimž jste kráčel v jednom šiku včera. Dnes jdete sám a zítra potkáte jiné lidi a s nimi půjdete dál. Ale o tom ten život je. Už nechcete jít slepě za krysařem do propasti. Ale lépe než samotnému se jde ve skupině (podobných).

A co si vlastně vybíráme? Následovat slepě a poslušně krysaře, (ideologicky) zaslepení a posedlí nenávistí, nebo následovat své srdce, otevřeni lásce, respektu a aspoň toleranci?

Lidstvo je takto nastavené a vybírá si mezi strachem a láskou. Božství je nastavené na Lásku. Příroda se ustaví do dynamické rovnováhy. A je předpoklad, že si Příroda vynutí změnu chování člověka a že zkrátka bude vyžadováno, aby se člověk choval jako součást přírody, jako tvůrce, který vzájemně spolupracuje v souladu s přírodou a nehraje si na pána tvorstva (parazita), který chce žít na úkor jiných lidí a na úkor přírody. To už sama příroda stopne.

Nebo homo debilicus celou planetu zničí jen proto, že jako malý rozmazlený fracek nedostane hračku, po které toužil, či mu někdo rozdupal bábovičky? V té zahleděnosti do vzájemného nevraživého boje si nevšimneme ani jak je svět krásný a už vůbec ne, že zatímco se tady mlátíme, někdo jiný se směje.

Směje se ten, který celou dobu čekal až se lidstvo poučí, změní a začne fungovat jinak. Pokud toho lidstvo není schopno, bude k tomu donuceno. A je velice pravděpodobné, že velká část lidstva to nepřežije.

Máme předpovězenou apokalypsu a také zlatý věk. Otázka zní, zda apokalypsu potřebujeme, abychom mohli budovat zlatý věk, nebo se jí můžeme vyhnout. Ale to, jak drancujeme planetu, jak žijeme beze smyslu, bez odpovědnosti, konzumně, bezduše, a navíc rychle a zběsile, je cesta do záhuby. Cesta destrukce, cesta ke dnu. Asi opravdu potřebujeme narazit až na dno, abychom se od něj odrazili.

Jen nevíme, jak hluboká je ta bažina, kterou jsme si sami připravili svým vlastním „morálním bahnem“.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | středa 25.1.2023 7:19 | karma článku: 11.60 | přečteno: 175x

Další články blogera

Jan Tichý(Bnj)

A co prezidentské volby?

U mě dobrý. Jako nevolič jsem skončil v poli poražených. Tentokrát nás nebylo ani celých 30 %. Opravdu mi bylo jedno, kdo vyhraje. Tak jako tak jsem byl připraven přijmout za prezidenta své země vítěze.

30.1.2023 v 11:05 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Když se něco špatné změní v dobré

Něco prožíváme jako špatné, ale s odstupem času to můžeme považovat za dobré. Je to třeba ztráta věcí, či spíše jejich odcizení. Se mi to už tolikrát stalo.

29.1.2023 v 18:39 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Respektujme toho, s kým nesouhlasíme

Politika se nám centralizovala, globalizovala a odlidštila. Chybí komunikace, dialog. Zploštila se na poroučení, na řízení a kontrolu našich životů.

21.1.2023 v 18:48 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 329 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Je konec vlažnosti, lenosti a duchovního lajdáctví!

Síly vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakem Božího Světla, začínají vynucovat a vyžadovat zvýšený duchovní pohyb také na zemi.

1.2.2023 v 16:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Jan Pražák

Vydírání

„Mílo, potřeboval bych si s tebou promluvit. Víš, provedl jsem hroznou věc a vůbec bych se ti nedivil, kdybys mi kvůli tomu rovnou postavila kufr před dveře a vyhodila mě.“

1.2.2023 v 14:34 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 169 | Diskuse

Josef Komárek

30.leden 1933 – nejhorší datum 20.století.

Sice někteří označují za nejhorší událost 20.století bolševickou revoluci 1917 – ale její následky jsme v naší zemi přežili bez velkých ztrát. To jmenování Hitlera kancléřem 30.1.1933 přineslo naší zemi následky nesrovnatelné.

1.2.2023 v 13:50 | Karma článku: 8.39 | Přečteno: 148 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Nedobrovolná cesta pokračuje

Náš vlak rachotil tou nekonečnou rovinou, když jednoho rána při rozednívání po mrazivé noci rachot zpomaloval, až ustal zcela. Při jednotvárném rachocení si většina zvykla jen tak civět před sebe nebo spát. Jakmile ale vlak

1.2.2023 v 7:57 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jiří Herblich

Jednejte tak, že víra bude hlavní položkou vašeho života

Kdo pochopí víru najde svůj život a to nejen život svůj, ale i jeho, který je životem nás všech......

1.2.2023 v 7:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse
Počet článků 979 Celková karma 13.64 Průměrná čtenost 569

Jsem pozorovatel života a hráč mnohých rolí v životě (zejména vztahových). Tvůrce vlastní reality. Bnj v závorce za jménem je rozlišovací znak pro případ více stejnojmenných jedinců a je to zkratka Benátek nad Jizerou, ovšem s chybou v malém „j“ (tenkrát jsem se upsal a už to ke mně tady patří).

Píšu pro radost, někdy se vypíšu ze smutku a naštvání, politiku už tak nežeru a někdy se na ni dívám až s ironickým nadhledem. Facebook mi nechutná, tak ho nekonzumuji. Nemám rád pokrytectví, povýšenost, nenávist, fanatismus, chamtivost a lenost. Příroda, humor a láska jsou tím, co mne nabíjí a vrací chuť do života.

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

web: http://tichaci.cz/  (více informací o nás a také blogy v pdf ke stažení)

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...