Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Cesta vzhůru

17. 01. 2023 8:24:15
Co motivuje lidi k tomu, aby se šplhali směrem nahoru do vedoucích pozic? Jednoznačně jejich ego, touha si něco dokázat, něčím být, vydělat víc peněz.

Obvykle egoistům chybí sebereflexe, naopak překypují (často falešným) sebevědomím, které je postavené na dojmech a pochlebování okolí. Tyto důvody hrají roli. Ona je ta moderní konzumní lidská společnost takto nastavena. A toto prostředí vede do popředí lidi, kteří se touží ukázat a zviditelnit, touží vyniknout, touží po tom postavení a z něj vyplývající moci.

To je cesta vzhůru, kterou si jedinec sám vybere a vše tomu podřídí. Touto cestou šel Andrej Babiš a vybudoval tak nejprve svůj podnikatelský a později politický byznys.

Pak je cesta, která je jiná a která spočívá v tom, že člověk neumí říct NE! Téměř každému z nás dělá dobře chválení (mazání medu kolem huby), tak někdo přijde a začne lákat, pochlebovat a manipulovat vybraného člověka k tomu, aby na pozici (funkci, kandidaturu) zkrátka kývl. Nevím, zda touto cestou ke kandidatuře dospěla Danuše Nerudová, ale mně se stalo před lety něco podobného.

Byl jsem takto „vmanipulován“ do funkce šéfa místního spolku (starosty Sokola). Byli jsme se svým amatérským dětským divadlem vděčni za to, že nás vzali pod svá křídla a také jsem tam začal cvičit. Tak jsem kývl na funkci s tím, že mi bude kolega pomáhat. Pak těch funkcí bylo víc a já trávil čas na mnoha schůzích. Trvalo to několik let, kdy jsem si říkal, že to dává smysl, že to někam posunujeme a já jsem toho důležitou součástí.

Na jedné schůzi, která trvala dvě hodiny, přičemž jsme vyslechli dva dlouhé nesouhlasné monology, jsem si řekl, co já tady vlastně dělám? To chci svůj volný čas trávit takto? Navíc tam sedím minimálně 2x měsíčně a zadarmo? A v tu chvíli se mi rozsvítilo, že já jsem tím medvědem, jehož ovládá a kontroluje medvědář. A postupně jsem se začal z funkcí stahovat a před Covidem už jsem šéfem nebyl. Nakonec neformální šéf se stal i šéfem formálním a já si šel svou cestou.

Zbavil jsem se i kandidatury do Zastupitelstva vlastně díky rozdílnému přístupu ke Covidu s místním šéfem volební strany.

Sám jsem se stal vlastně šéfem, aniž bych po tom toužil. Nynějším šéfem jsem tak jaksi mimochodem. Tahle funkce (a práce) mi pomohla k odejití ze zaměstnání ve státní správě v Praze. Nemusím dojíždět do Prahy nudit se v úřadě.

Tady se rozhodně nenudím. Po znovuzvolení mi funkce slouží k tomu to doklepat do důchodu s tím, že bych rád ještě některé rozdělané záležitosti dokončil a postupně to předal nástupcům. A aspoň vůči sobě odešel s čistým štítem. Mám na to podobně jako prezident republiky pět let.

A díky tomuto přístupu na funkci vůbec nelpím a ani by mi nevadilo, kdyby mě z ní chtěl někdo vykopnout. Ale to se nejspíš nestane, protože tady je to o práci, ne o moci a vlivu. Byť připouštím, že někdo se může cítit mocným, když bude mít pod sebou tři podřízené. Jenže jsou to hlavně kolegové (v mém případě kolegyně), bez nichž bych tu práci nezvládl.

Zkrátka je potřeba, aby v pracovním týmu byl duch spolupráce, důvěry, vzájemnosti a také samostatnosti. Lidskost na pracovišti v malém kolektivu přináší pohodu a pak se lze nadít spolehlivého a zodpovědného přístupu. A je povoleno dělat chyby a vymyslet, jak to udělat, aby to šlo. Hledat cestu. Když to nejde tudy, půjde to jinudy. To se přirozeně někomu nemusí líbit.

Jenže tady platí, že úředník vám dům nebo byt neopraví a šikovného a ochotného řemeslníka, abys pohledal. Pokud jste ho našel, vyzkoušel, jste s ním spokojen, pak si ho vážíte a využíváte. Vy víte, že se na něho můžete spolehnout a on ví, že má u vás práci. Oboustranně výhodný a lidský vztah. S tou nejnutnější administrativou samozřejmě počítáte a splníte ji.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | úterý 17.1.2023 8:24 | karma článku: 7.09 | přečteno: 150x

Další články blogera

Jan Tichý(Bnj)

A co prezidentské volby?

U mě dobrý. Jako nevolič jsem skončil v poli poražených. Tentokrát nás nebylo ani celých 30 %. Opravdu mi bylo jedno, kdo vyhraje. Tak jako tak jsem byl připraven přijmout za prezidenta své země vítěze.

30.1.2023 v 11:05 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Když se něco špatné změní v dobré

Něco prožíváme jako špatné, ale s odstupem času to můžeme považovat za dobré. Je to třeba ztráta věcí, či spíše jejich odcizení. Se mi to už tolikrát stalo.

29.1.2023 v 18:39 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Jsme už blízko?

Ale čeho? Konci něčeho starého a začátku něčeho nového, neznámého? Něčeho, čeho se máme bát, či něčeho, co máme vítat?

25.1.2023 v 7:19 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Respektujme toho, s kým nesouhlasíme

Politika se nám centralizovala, globalizovala a odlidštila. Chybí komunikace, dialog. Zploštila se na poroučení, na řízení a kontrolu našich životů.

21.1.2023 v 18:48 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 329 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Lubomír Stejskal

Když se LibreOffice postaví na zadní

Jaký pocit vás přepadne, když spěcháte – šéfovi jste právě slíbili „za deset minut tam budu“ -, přiřítíte se k autu, chcete nastartovat – a nic. Nebo když máte plnou myčku, zapnete ji – a nic.

1.2.2023 v 12:36 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 149 | Diskuse

Tereza Květoňová

Jak přežít venkov - čtení na pokračování: Kolo

Bydlení na venkově má nespornou výhodu pro vášnivé cyklisty, co se rádi kochají krajinou. Nemusíte se harcovat nikam mimo město, prostě nasednete na kolo a už se v ní projíždíte.

31.1.2023 v 21:15 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 411 | Diskuse

Jana Aulehlová

Alzheimer – 7. díl - Další člen rodiny

Večer jsem dostala tak vynadáno, že jsem mu vrátila jeho sírový zásyp a rázně jsem odešla. Ať si ho klidně sype na ten svůj pytlík, já už na to nemám nervy. Už víc jak třetí měsíc je mám někde odložený v kýblu.

31.1.2023 v 17:17 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 429 | Diskuse

Petr Kleinwächter

Těžký život voliče SPD

Fanoušci Tomia spílají svému idolu, že řádně nepodpořil jediného možného kandidáta, Andreje Babiše. Co mají dělat?

30.1.2023 v 10:35 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 521 | Diskuse

Jiří Mitáček

Dobrý den, pane Zemane…

Takto jsem začínal svůj velice slušný „rozlůčkový“ blog s panem Zemanem. Jenom jsem mu chtěl sdělit, že budu 5 let žít v zemi. která nemá presidenta. Vůůůbec jsem netušil, že těch let bude 2 x tolik. A vůbec jsem netušil...

29.1.2023 v 23:45 | Karma článku: 27.28 | Přečteno: 652 | Diskuse
Počet článků 979 Celková karma 13.64 Průměrná čtenost 569

Jsem pozorovatel života a hráč mnohých rolí v životě (zejména vztahových). Tvůrce vlastní reality. Bnj v závorce za jménem je rozlišovací znak pro případ více stejnojmenných jedinců a je to zkratka Benátek nad Jizerou, ovšem s chybou v malém „j“ (tenkrát jsem se upsal a už to ke mně tady patří).

Píšu pro radost, někdy se vypíšu ze smutku a naštvání, politiku už tak nežeru a někdy se na ni dívám až s ironickým nadhledem. Facebook mi nechutná, tak ho nekonzumuji. Nemám rád pokrytectví, povýšenost, nenávist, fanatismus, chamtivost a lenost. Příroda, humor a láska jsou tím, co mne nabíjí a vrací chuť do života.

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

web: http://tichaci.cz/  (více informací o nás a také blogy v pdf ke stažení)

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...