Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Někde v dálce trubky končí ….

8. 12. 2022 17:18:52
Jaké trubky? Plynové. Končí u moří severních, jižních, v Rusku, v Norsku a jinde. Ať už jde o plynovody, kdy je plyn tlačen z velké dálky, či plynovody, kdy je čerpán v přístavech z lodí a dále tlačen potrubím ke spotřebiteli.

To je ovšem náš pohled, pravdou je, že ty trubky končí u nás a jdou k nám z daleka ze všech směrů, a navíc z některých směrů plyn neteče, protože Nordstream, protože Putin a sankce.

A není to všude propojeno. Byla by potřeba propojka ve Francii, aby se plyn z jihu (Španělska) dostal přes Francii do Německa a odtud k nám. Také nějaká další roura z Polska přes nás na jih by se hodila. Pak všichni dodavatelé plynu budou chtít dlouhodobé smlouvy. A aby toho nebylo málo, plyn z různých lokalit má různé chemické složení, tím i výhřevnou hodnotu a může to nadělat paseku.

Nemusí jít plynové spotřebiče, problémy mohou mít hořáky, nečistoty v plynu mohou reagovat s materiálem, ani ne tak v tlakovém tranzitním potrubí, jako v trubkách v kotelnách, může se to zanášet a docházet ke zkratu. Je poškozena důvěra v obchodování, chybí nějaké komponenty či součástky, nebo se na ně dlouho čeká, jsou třeba předmětem sankcí (stačí suroviny pro výrobu), takže představa okamžité nápravy je často nereálná. A to nám zima stále ukazuje poměrně přívětivou tvář.

A pak je další věc: použití k průmyslovému zpracování (např. hnojiva) a jak technologie zvládne jiný plyn než ruský, je také otázka.

Hlavně jsme na konci trubky my (ČR) a ten plyn k nám nemusí dotéct, ani ten výrazně předražený, ani ten ruský (ideologicky očištěný) ať už přes Ukrajinu či Nordstreamem. Nevím, zda vůbec odsud něco teče, nebo se udržuje tlak v potrubí čerpáním ze zásobníků. Dnes jsem už dávno mimo zdroj informací (z bývalého Transgasu) a těm vládním tiskovkám v televizi opravdu nevěřím, byť si přeji, abych se mýlil já.

Jsme rozděleni ještě trochu jinak: na virtuály a fyzikály. Virtuálové, jak název napovídá, netvoří nic hmotného a někdy ani smysluplného (byrokraté, politici, právníci atd.). Pravdou je, že někteří jsou užiteční pro radost a potěchu duše (hudebníci, výtvarníci, spisovatelé, básníci, aj.). Mnozí virtuálové zpravidla pohrdají i přírodními a technickými vědami (fyzikou, chemií, matematikou).

Fyzikál většinou tvoří něco hmotného, patří sem řemeslníci všeho druhu, co vyrábí, udržují a opravují stroje a zařízení, ale i ti, kteří provozují služby jako kadeřnice, kuchaři, číšníci.

A když se vrátíme k plynu a rourám, tak osobně čerpám z poznatků fyzikálů, protože ti mi opraví kotel, spraví kohoutek, pomohou, když praskne voda a vůbec se vším, čím se v domech a bytech potýkáme.

Právníci a úředníci mi hlavně přidělávají práci nesmysly a spíš způsobují problémy. A kdo že nám vládne? Virtuálové a převážně ti fyzickou realitou a jejími souvislostmi nepolíbení. Nevadí, že tomu nerozumí, ale když tomu nerozumím a neumím, obrátím se na někoho, kdo tomu rozumí a umí to.

A proto to tady vypadá, jak vypadá. Měli jsme v místě několik výpadků proudu a poškodilo to centrální kotelnu, její SW a automatické systémy. Naštěstí máme šikovné „fyzikály“, takže to dali vše do pořádku až na jeden dům, tam jim to vyhořelo, jedou manuálně a čekají na vyřízení objednávky. A prý to bude trvat dlouho. To už jsme si zažili při jiných záležitostech.

Vypálilo nám to řídící desku i na dalším bytovém domě u malého kotle. Tady se to vyřešilo v jeden den okamžitým nákupem a instalací nového kotle. Naštěstí na domě byli rozumní, rychle se dohodli a měli dostatek peněz. Divil jsem se, že v naší kotelně se nic nestalo a že nebylo poškozeno nic jiného, třeba výtahy.

Na našem domě jsme si schválili investici na výměnu kotlů v naší kotelně. Výrazně nám to sníží spotřebu, a to je při vysoké ceně důležité. Naštěstí máme dost peněz, že to můžeme udělat najednou.

Je fakt, že nás tahle situace donutila jednat a jednat rychle. Ještěže se znám s těmi, co to umí. To je na tom pozitivní. Ale cítil bych se mnohem líp, kdyby celá ta skvadra virtuálů (mimo mísu) v čele s Fialou odletěla někam na Mars a už se nevrátila. A v nové vládě by to pak chtělo aspoň několik lidí, kteří vědí, která bije a v případě, že nevědí, tak se aspoň nebojí poradit s těmi, kteří o tom něco vědí.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | čtvrtek 8.12.2022 17:18 | karma článku: 18.62 | přečteno: 261x

Další články blogera

Jan Tichý(Bnj)

A co prezidentské volby?

U mě dobrý. Jako nevolič jsem skončil v poli poražených. Tentokrát nás nebylo ani celých 30 %. Opravdu mi bylo jedno, kdo vyhraje. Tak jako tak jsem byl připraven přijmout za prezidenta své země vítěze.

30.1.2023 v 11:05 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Když se něco špatné změní v dobré

Něco prožíváme jako špatné, ale s odstupem času to můžeme považovat za dobré. Je to třeba ztráta věcí, či spíše jejich odcizení. Se mi to už tolikrát stalo.

29.1.2023 v 18:39 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Jsme už blízko?

Ale čeho? Konci něčeho starého a začátku něčeho nového, neznámého? Něčeho, čeho se máme bát, či něčeho, co máme vítat?

25.1.2023 v 7:19 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Respektujme toho, s kým nesouhlasíme

Politika se nám centralizovala, globalizovala a odlidštila. Chybí komunikace, dialog. Zploštila se na poroučení, na řízení a kontrolu našich životů.

21.1.2023 v 18:48 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 329 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeněk Majzlík

Osud článku Volební kampaň i nový prezident s pachutí.

Dnes jsem zveřejnil na svém blogu článek Volební kampaň i nový prezident s pachutí. Popsal jsem v něm vše to, co se za prezidentské kampaně dělo, jak shromáždění fanoušků Petra Pavla probíhala v klidu a nikdo je nerušil,

1.2.2023 v 15:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 99 | Diskuse

Adam Filák

Čeští nacionalisté křičí! Opět.

Jedna facebooková stránka propagující historii Ostravy se rozhodla prodávat trika s historickým zpodobněním Ostravy a nápisem „Mährisch Ostrau.“ Hysterické reakce Čechů (?) přišly záhy.

1.2.2023 v 13:16 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 370 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Volební kampaň i nový prezident s pachutí.

Máme po volbách. Zvolili jsme si nového prezidenta. A přestože se nedomnívám, že by Česká republika byla republikou banánovou, většina obyvatel naší země je patrně jiného názoru. A tak nevolili politika, ale generála.

1.2.2023 v 13:02 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 445 | Diskuse

Ivo Chocholáč

Maso-půst a maska

Každá doba převléká Stín do svého kostýmu, do své dobové masky, přiděluje mu roli ve svých hrách (Daniela Hodrová)

1.2.2023 v 13:02 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 90 |

Danka Štoflová

Proč jsem si nevzala Pištu Hufnágla

Vzala jsem si Tammyho, přímého potomka indiánů z kmene Čerokí. Když to vezmu kolem a kolem, moje netradiční česká rodina mě vlastně už od dětství připravovala na život, který normální nebude. Nic lidského mi není cizí.

1.2.2023 v 11:54 | Karma článku: 33.35 | Přečteno: 1059 | Diskuse
Počet článků 979 Celková karma 13.64 Průměrná čtenost 569

Jsem pozorovatel života a hráč mnohých rolí v životě (zejména vztahových). Tvůrce vlastní reality. Bnj v závorce za jménem je rozlišovací znak pro případ více stejnojmenných jedinců a je to zkratka Benátek nad Jizerou, ovšem s chybou v malém „j“ (tenkrát jsem se upsal a už to ke mně tady patří).

Píšu pro radost, někdy se vypíšu ze smutku a naštvání, politiku už tak nežeru a někdy se na ni dívám až s ironickým nadhledem. Facebook mi nechutná, tak ho nekonzumuji. Nemám rád pokrytectví, povýšenost, nenávist, fanatismus, chamtivost a lenost. Příroda, humor a láska jsou tím, co mne nabíjí a vrací chuť do života.

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

web: http://tichaci.cz/  (více informací o nás a také blogy v pdf ke stažení)

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...