Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Připravme se!

2. 09. 2022 7:04:22
Tady to dávám do Hyde parku, protože je to jednak osobní, a jednak je tam poměrně dlouhá citace. Je to můj osobní rozpor, zda varovat sousedy nebo ne.

Člověk nechce lidi strašit, vyvolávat paniku, ale na druhé straně, když vnímá, k čemu to spěje, přeje si, aby byli lidi připraveni aspoň psychicky. Většina mých sousedů to takto nevnímá, a tak si to budou muset prožít na vlastní kůži. Mám před sebou hamletovskou otázku: varovat či nevarovat? Pobavím se o tom s kolegy. A jak by takové varování mohlo vypadat?

Energetická krize není o svetrech paní Pekarové. Evropa uvalila na ruského agresora ekonomické sankce, přitom ony fungují skoro naopak a na jeho plynu jsme závislí, resp. neumíme ho jednoduše a rychle nahradit. Navíc ceny již přerostly myslitelnou úroveň. Ale povězme si několik základních údajů, abychom byli psychicky připraveni na to, co nás může čekat. Dále nechávám promlouvat analytika Štěpána Kotrbu, který se rozhodl lidem natvrdo objasnit, co je v případě výpadku elektřiny či plynu čeká ve skutečnosti.

(dále citace): „Akutní nedostatek plynu je z důvodů prosté fyziky spojen s poklesem tlaku v potrubí. Kvůli tomu se musí plyn vypnout z bezpečnostních důvodů. Následné natlakování musí provázet odvzdušnění celého vedení, aby nedošlo k explozi směsi plynu a vzduchu. Při opravách na úrovni ulic trvá takové natlakování třeba celý den. Že by bylo třeba tuto operaci provést naráz v celém milionovém městě, s tím doposud není vůbec žádná zkušenost. Výpadek plynu s nejasnou prognózou délky je tedy pravděpodobnější, než si myslíme. Jako nejdostupnější alternativa se jeví elektrické přímotopy a elektrické radiátory. I v případě, že elektřiny bude dostatek, může při extrémním zvýšení spotřeby docházet k výpadkům transformátorů a lokálním blackoutům.

To je ještě horší proces, protože aniž si to uvědomujeme, jsme na elektrické síti životně závislí. Nemáme sýpky ani studené sklepy s uloženými trvalými a konzervovanými potravinami. Mnohdy ani neumíme péct chleba. První ohrožení přitom přichází s rozmrznutím ledniček a mrazáků, které může velmi rychle učinit potraviny nepoživatelnými.

Mimo technické komplikace se můžeme potýkat i s problémy společenskými. Nedostatek totiž přináší zvýšení agrese a fyzických útoků ve snaze přivlastnit si cizí zdroje. Ty vždy konají lidé připravení a ozbrojení vůči lidem nepřipraveným a obvykle neozbrojeným. Můžeme se tak opět seznámit s fenomény rabování nebo vykrádání bytů. A to jsme ještě nepočítali s tím, že se může zcela rozpadnout řetězec potravinového zásobování. Výpadek elektrického proudu přinese i nemožnost čerpání a čištění vody nebo nefunkční benzínové pumpy, kde čerpadla fungují na elektřinu a málokterá má vlastní agregát.

Téměř nikdo nemá zásoby benzínu. Téměř nikdo nemá benzínový agregát pro pohon domácnosti, solární nabíječky utáhnou možná mobil na výletě, ale ne ledničku. Zásoby nenabíjecích monočlánků dojdou rychle. Nebudeme si moci nabít telefony ani svítilny, dokonce ani rádia. A tím budeme zcela odstřiženi od komunikace se světem. Ani si ve tmě neposvítíme.

Dalším nebezpečím je zima, žízeň a hlad. Ten žene z lesů vlky. Ti vlci doteď žili mezi námi.“

To jsou potenciální nebezpečí, kromě všeobecné drahoty. Ještě dodám, že pro panelák hrozí další nebezpečí, nepoteče-li voda, nespláchnete záchod a vzhledem k tlakové kanalizaci se splašky nejspíš povalí ze spodu nahoru a přízemní byty nemusí být obyvatelné. A můžeme pokračovat dál: výtahy, nepůjde vybrat peníze z bankomatů ani přijímat platby kartou či mobilem, nehledě na to, že bude stejně nejspíš zavřeno a snad by se rozjel nějaký přídělový systém.

Nestraším, jen informuji (varuji), že situaci neradno podceňovat a je lépe být připraven (aspoň psychicky). Stát, politika a byrokracie při blackoutu přestává fungovat po několika dnech a nikomu nepomůže. Tady si budeme muset pomoci sami, po sousedsku, lidsky, možná vykopat latríny, možná vykopat jámy na uchování potravin (z lednic a mrazáků), přivést z lesa dřevo a vařit společně na ohýnku, hlídat a zabezpečit byty. Pokud půjde elektřina a nebude plyn, tak pomůže se sestěhovat v rámci rodiny, nebo dočasně na jiné místo k příbuzným, kamarádům, přitopit si přímotopem, vzájemně se zahřívat, zadýchávat jednu místnost v bytě. Výhodu budou mít lidé otužilí a ti, kteří se třeba občas postí. A lidé v odlehlých vsích, kteří jsou na drsnější podmínky zvyklí.

Třeba se tomu vyhneme a Putin nechá plyn proudit dál a/nebo evropští (čeští) tupí byrokrati ustoupí od šíleností typu emisních povolenek, lipské burzy a Green Dealu. Alternativou jsou totiž sociálně ekonomické bouře, vyhnání současných (j)elit, dominové krachy firem, časté blackouty a kolaps systému. V první řadě je třeba si uvědomit, co takový kolaps vlastně znamená.

Jak se již delší dobu ukazuje, nelze se na ty nahoře (zvláště u nás) spoléhat a možná už je stejně pozdě a nějaká forma kolapsu je neodvratitelná. Ten, kdo to přežije, vyjde z toho posílen, protože bude životaschopný. Buďme, proto k sobě lidští, jen tak dokážeme zázraky.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | pátek 2.9.2022 7:04 | karma článku: 10.65 | přečteno: 173x

Další články blogera

Jan Tichý(Bnj)

A co prezidentské volby?

U mě dobrý. Jako nevolič jsem skončil v poli poražených. Tentokrát nás nebylo ani celých 30 %. Opravdu mi bylo jedno, kdo vyhraje. Tak jako tak jsem byl připraven přijmout za prezidenta své země vítěze.

30.1.2023 v 11:05 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Když se něco špatné změní v dobré

Něco prožíváme jako špatné, ale s odstupem času to můžeme považovat za dobré. Je to třeba ztráta věcí, či spíše jejich odcizení. Se mi to už tolikrát stalo.

29.1.2023 v 18:39 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Jsme už blízko?

Ale čeho? Konci něčeho starého a začátku něčeho nového, neznámého? Něčeho, čeho se máme bát, či něčeho, co máme vítat?

25.1.2023 v 7:19 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 175 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Respektujme toho, s kým nesouhlasíme

Politika se nám centralizovala, globalizovala a odlidštila. Chybí komunikace, dialog. Zploštila se na poroučení, na řízení a kontrolu našich životů.

21.1.2023 v 18:48 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 329 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Petr Říha

Zavlaje nad Pražským hradem bílá vlajka?

Všichni pamatujeme na 19. září 2015, kdy na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana vyvěsili členové uskupení Ztohoven na střechu Hradu obří červené trenýrky.

13.1.2023 v 1:17 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 160 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Reakce na článek K. Trčálka „Nutriční výzva paní Veronice Valíkové“

Karel Trčálek publikoval 10. ledna 2023 článek s výše uvedeným nadpisem, byl ale téměř celý věnován mně. Šlo o jeho reakci na můj text „Ke kontroverzi kolem vystoupení komika Kozuba“ z téhož dne.

11.1.2023 v 14:50 | Karma článku: 9.92 | Přečteno: 288 | Diskuse

Karel Trčálek

Nutriční výzva paní Veronice Valíkové

Vyzývám tímto paní Veroniku Valíkovou, aby mě přestala křivě obviňovat z toho, čeho se nedopouštím a nikdy se nedopouštěl

10.1.2023 v 17:01 | Karma článku: 15.82 | Přečteno: 359 | Diskuse

Tomáš Flaška

Bizár v diskusích na idnesu

Náhodou jsem zavítal na stránky jednoho kdysi úspěšného blogera, bohužel trochu pomateného. Ale to je fuk. Rozhodl se tyto stránky opustit, nikoliv však jeho fanoušek.

3.1.2023 v 16:37 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 618 | Diskuse

Ivo Peterka

Měsíčník - prosinec 2022

V prosincovém měsíčníku se věnuji lékárnám, zácpám v Praze, dětským hračkám a rozvoji naší dálniční sítě.

30.12.2022 v 7:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse
Počet článků 979 Celková karma 13.64 Průměrná čtenost 569

Jsem pozorovatel života a hráč mnohých rolí v životě (zejména vztahových). Tvůrce vlastní reality. Bnj v závorce za jménem je rozlišovací znak pro případ více stejnojmenných jedinců a je to zkratka Benátek nad Jizerou, ovšem s chybou v malém „j“ (tenkrát jsem se upsal a už to ke mně tady patří).

Píšu pro radost, někdy se vypíšu ze smutku a naštvání, politiku už tak nežeru a někdy se na ni dívám až s ironickým nadhledem. Facebook mi nechutná, tak ho nekonzumuji. Nemám rád pokrytectví, povýšenost, nenávist, fanatismus, chamtivost a lenost. Příroda, humor a láska jsou tím, co mne nabíjí a vrací chuť do života.

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

web: http://tichaci.cz/  (více informací o nás a také blogy v pdf ke stažení)

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...