Andělská porada (povídka)

18. 05. 2019 22:03:26
Zasedá nebeská vláda. Na programu má jediný zásadní bod: planeta Země a lidé. Cílem je vymyslet, jak tento problém řešit. Také vyhodnotit, jak dosud provedená opatření fungují či nefungují.

Nebeský ministr míru si stěžuje na těžkou práci svých úředníků, kteří se ze všech sil snaží zabránit světové válce. Zatím se poměrně daří, nicméně všude být nemohou, a tak vznikají či stále doutnají lokální konflikty, těch žhavých ohnisek je na Zemi poměrně dost. Mělo by se s tím už konečně něco udělat.

Nebeský ministr zdraví zase naříká, jak se nedaří zajistit léčení láskou, nadějí a vírou k odstranění všech nemocí, jak jsou lidé stále více nemocní. Místo, aby zdravě jedli, hýbali se, mysleli pozitivně, byli fyzicky zdatní a psychicky odolní, podléhají strachu a stresu, nevšímají si signálů těla (bolesti, nemoci), vše řeší pilulí a chodí k doktorovi, aby on s nimi něco udělal. Mělo by se s tím nějak více pokročit.

Nebeský ministr štěstí lamentuje nad tím, jak jsou lidé nešťastní, smutní, jak trpí. A paradoxně nejvíc nešťastní jsou ti v těch nejbohatších oblastech planety. Zrovna ti, kteří by být nešťastní nemuseli, mají dostatek, až nadbytek, a tak si vymýšlí kraviny.

S tím souhlasí i nebeský ministr spravedlnosti. Jako by nestačilo, že celý systém lidské spravedlnosti odporuje božské spravedlnosti a přírodním zákonům, ještě si vymyslí politickou korektnost, takovou kravinu. Vždyť ty boží mlýny naprosto nestíhají.

Ministr pro přírodní rovnováhu si stěžuje, jak je ta Země nevyvážená, na jedné straně oblasti přelidněné, na druhé straně lidé vymírají, nerodí se děti a ještě se útočí na tradiční přirozenou rodinu. Ministr pro přírodní bohatství se obává úbytku pralesů, lesů, vod, luk, a naopak přibývání odpadků, plastů, elektroniky.

Nebeský ministr moudrosti se zase obává hloupnutí populace, odevzdání se umělé inteligenci, závislosti na mobilech a sociálních sítích.

Nebeský ministerský předseda, který toto jednání vede, se rozčílí: „kolegové, tyhle nářky slyšíme pokaždé, uvědomte si, že než přijde Nejvyšší, musíme s tím pohnout a navrhnout opatření. Minule jsme se usnesli, že je třeba snížit lidskou populaci, protože jinak se to uhlídat nedá. Vaše návrhy, prosím“.

„V Evropě se celkem daří“, přihlásí se ministr zdraví, „lidé jsou nemocní a často umírají, navíc se noví moc nerodí“. „Jenže jinde ve světě se množí jak kobylky“, upozorňuje ministr spravedlnosti, „a musím si postěžovat hlavně na ty naše křesťanské misionáře. Místo, aby je naučili s prezervativem, tak ho zakazují, trochu to kompenzuje hlad a AIDS“.

Předseda nebeské vlády se zamyslí a řekne: „vím, je to vůči lidem kruté, ale musíme myslet na vyšší zájem, a to je život a jeho rozmanitost na Zemi. Všemohoucí poslal na Zemi paprsek ze Slunce, má některé lidi spálit a jiné pozvednout. My bychom měli vymyslet nějaké obecné kritérium pro rozlišení“.

„Co takhle, kdo je na sociální síti, toho sežehnou plameny pekelné“, navrhuje ministr spravedlnosti. V tom přichází Jeho nejvyšší veličenstvo, usměje se a praví: „plamenům pekelným vládne přece Lucifer, kdysi můj nejoblíbenější a nejlepší žák“, zasní se Pán. „Máte vůbec představu, jak by to dopadlo, kdyby všechny, co jsou na sociální síti, paprsek spálil? Kdo by přežil? Nejvíc by bylo malých dětí a také by na světě zůstalo mnoho stařenek a stařečků. A kdo by se o ně staral? Sociální sítě, mobily, auta, konzum, globalizace, to jsou fakt ďábelské nápady. Jo, Lucifer je chytrej a umí to“.

„Vlastně se vypořádal i s mými posly, např. s Ježíšem“, zamyslí se Pán. „To jen proto, že si dal, Pane, lidem svobodnou vůli“, osmělí se předseda nebeské vlády.

Pán odvětí: „dal. A taky to tak zůstane. Jejich srdce okorala, jejich mozky jim šikovně přesměroval Lucifer, tak z nich většina myslí na mamon, a ne na lásku. Ale musíme věřit, s nadějí a láskou, že si s tím poradí a každý dostane, co si zaslouží. Podle svého svobodného rozhodnutí“.

„Ale můžeš jim tu svobodnou vůli odejmout, Pane, jsi přece Všemohoucí, a udělat na Zemi pořádek“, míní nebeský ministr spravedlnosti.

„To mohu, ale proč bych se namáhal, pamatujte si má Andělská vládo, že jsem lidi stvořil k obrazu svému! A kromě toho jsem se vsadil s Luciferem, že to lidi zvládnou a že nakonec zvítězí láska“.

„Tak to asi prohraješ, Pane, nechceš uznat porážku a s Luciferem se domluvit a lidem nějak pomoct?“, nadhodí ministerský předseda.

„Ani mne nehne! Milí andílci, Já věřím, že to lidi zvládnou. Aspoň někdo. A kromě toho, po kom si myslíte, že jsou ti lidští vládci tak ješitní?“, zasmál se Bůh svému povedenému vtipu a jednání nebeské vlády andělských ministrů opustil.

Už ho nudili, a tak si šel do Rajské zahrady pokecat s Máří Magdalenou. Ta ženská je chytrá, a bože, jak ta je krásná!

Autor: Jan Tichý(Bnj) | sobota 18.5.2019 22:03 | karma článku: 7.49 | přečteno: 154x

Další články blogera

Jan Tichý(Bnj)

Objeví se na podzim na Letné Miloš Zeman, ročník 1989?

Současné demonstrace jsou podobné těm před 30 léty jen částečně. Společná je účast studentů, herců a byť Václav Havel už nežije, disidenti dávno nejsou disidenty, ale vlivnými osobami, jakýsi odkaz VH a disentu je též přítomen.

12.6.2019 v 22:13 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 369 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Jistě, paní, máte pravdu …

Máte pravdu, že jsem arogantní ignorant, který Vám nechce vyhovět. Že jsem to měl udělat jinak, protože to je snad každému jasné, kromě mě, že ano.

9.6.2019 v 9:23 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 748 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Energie a pozornost

To, čemu věnujeme energii a pozornost, to posilujeme. Ať již je to pozitivní nebo negativní. Nakonec, co je pozitivní a negativní, je jen otázka našeho subjektivního hodnocení.

8.6.2019 v 18:09 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Zachrání nás prázdniny?

Máme necelý měsíc do prázdnin. Prázdniny jsou jistou nadějí. Nadějí na menší humbuk a větší klid. Mediálně okurková sezóna.

4.6.2019 v 20:40 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 235 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Dita Jarošová

Milý pane Vaňku !

Zdravím od Krkonoš! Jak jste naladěn? Co vaše srdce? Dříve zkrátka byla ta zahrádka, soběstačnost na pořadu dne, člověk, pokud chtěl přežít, lecos si vypěstoval, také vyměnil v naturáliích. Po retru však neprahnu, ani v nejmenším.

16.6.2019 v 14:42 | Karma článku: 12.61 | Přečteno: 526 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Třikrát kávu, prosím!

Máte dnes s kým jít na kafe? Jestli ne, tak já vás zvu. A pokud ano, tak nevadí, i tak si ke mně můžete přisednout.

15.6.2019 v 15:24 | Karma článku: 25.15 | Přečteno: 851 | Diskuse

Dita Jarošová

Vrtačka /povídka/

Klíč od svých dveří si každý hlídá jako ostříž, občas se ovšem přihodí, že tato, tak důležitá věc, zůstane ležet na lavičce kdesi na letišti v Ruzyni anebo Václava Havla, jak kdo chce.

14.6.2019 v 22:20 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 202 | Diskuse

Pavla Hermannová

Z deníku učitelky základní školy 11

Člověk může mít naději na klid, ale to je ve školství vždycky ošemetné. Ovšem i v těch nejnepokojnějších dobách mi nějak zázračně bylo jasné, že přes to všecko je ve školství hluboký smysl...

14.6.2019 v 14:57 | Karma článku: 19.43 | Přečteno: 779 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

Rozbor básně My chceme motýle

"Oblíbená" školní disciplína "co tím chtěl básník říct" si zaslouží oprášení. Byť já osobně jsem tuto disciplínu dost nesnášel, nyní ji použiju bez rizika, že se mé ohodnocení projeví na vysvědčení nebo na mé odměně za práci.

13.6.2019 v 22:13 | Karma článku: 25.21 | Přečteno: 743 | Diskuse
Počet článků 505 Celková karma 14.28 Průměrná čtenost 676

Mám rád život a jsem pozorovatel. Jako každý hraju v životě všemožné role a v různé míře si je užívám.  Píšu, protože mne to baví. Rád se směju. Emoce nehrotím, ale ani se jimi nedusím a radši je vypustím. Nejlepší emocí je pro mne radost.

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

web: http://tichaci-cz.webnode.cz/  (více informací o nás a také blogy v pdf ke stažení)

Najdete na iDNES.cz