Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Venkov je zkrátka jiný, milá Praho

22. 08. 2017 15:06:00
Co je dobré pro Prahu, může na venkově škodit. Na venkově se opravdu žije jinak, z pohledu materiálního komfortu určitě (statisticky) hůře, což může mít i jistou výhodu.

Lidé jsou více odkázáni sami na sebe, více se znají a jsou tak v podstatě přirozenými podmínkami odsouzeni ke spolupráci. Na druhou stranu si „vidí do talíře“, takže lépe ví, kdo je kdo. Určitá „ztráta soukromí“ a posuzování či obavy typu: „co tomu řeknou lidi“, může být nepříjemná.

Na venkově totiž řeší jiné problémy a mnohé „pražské“ (velkoměstské) se jich vůbec netýkají. Dovedete si představit na vsi třeba „modré parkovací zóny“, problémy s taxikáři a okrádáním cizinců?

Mnohé předpisy jsou střiženy na míru Praze (tedy prostředí velkoměstskému). Věřím, že EET je systémově pro Prahu vhodná (může pomoci s nekalou konkurencí), ale v obci (kde o turistu nezavadíš) a většina pravidelné klientely jediné místní hospůdky jsou štamgasti, kteří si přijdou na pivko a cigárko, je EET zbytečná, ničemu nepomůže, naopak spolu s protikuřáckým zákonem spíše může vést k uzavření hospody. A pochybuji, že by ji tam nahradil Mekáč.

Chápu, že v Brně a Praze je problémem např. Uber, na rozdíl od Taxislužby neregulovaný. Že je třeba v Praze dohlídnout na trhy ovoce a zeleniny. Na vsi v praxi funguje třeba směnný obchod s vlastními zahradními produkty a třeba sousedská výpomoc ve formě dovozu starší sousedky autem do města. Má do toho snad stát strkat svůj nos?

Starostové menších obcí vědí, jak je těžké udržet školu, krámek s potravinami, zachovat dopravní spojení a poskytnout nějaké kulturní vyžití spoluobčanům. V těchto obcích při životě své podnikání (najmě obchod) udržují spíše starší lidé (mnohdy i důchodci) a mnozí z nich už technologické novinky, které dnes využívá téměř stoprocentně mladá generace a ve velkých městech (asi) většina populace, nechtějí. A pokud jim to nařídí nové předpisy (vč. pokut za jejich nedodržení), raději své „podnikání“ (spíše přežívání) ukončí.

Předpokládám, že celkem dobře se na venkově uživí lidé manuálně zruční, šikovní řemeslníci. Někteří z nich dosáhnou věhlasu i v širším regionu. Nějaká minimální administrativa je nutná, hlídat zakázky a platby a mít v tom pořádek je určitě ku prospěchu. Pokud je vyžadována neúměrná byrokracie, otravuje to řemeslníkovi život, odvádí ho od jeho smysluplné práce a nakonec se to prodraží i zákazníkům.

Venkov se potřebuje zbavit pro sebe nevhodné (život zdejší dusící) byrokracie. Kontrolující úředníci mnoha institucí (viz pozn.) mohou „řádit“ všude, neboť mají oporu v jednom neřádu, totiž v právním řádu, platném na celém území státu.

Pamatujete si na bývalého starostu Jindřichovic pod Smrkem Petra Pávka, který proslul zákazem vstupu byrokratů do Jindřichovic? Věřím, že starostové menších obcí často kroutí hlavou nad tím, co to v té Praze zase vymysleli za kravinu. A přemýšlí, jak se s tím popasují, protože zákony přece dodržovat musí. Tady vidím ten přístup: „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“ jako rozumný.

Centrum v Praze si na obecní vyhlášky dohlédne a nejsou-li v souladu s „právním systémem“, tak je Ministerstvo vnitra zruší. Škoda, že to nelze obráceně, že Zastupitelstvo obce nemůže pozastavit platnost právního předpisu na svém území, protože předpis šitý na míru velkoměstu, na vsi odporuje zdravému selskému rozumu.

Velmi by se mi líbilo, kdyby starosta obce mohl umístit „buzerujícího úředníka“ do obecní šatlavy, nebo mu uložit veřejné práce, typicky venkovského charakteru jako např. kydání hnoje. To už je velká nadsázka a mimo realitu, nicméně by bylo dobré, aby se k některým předpisům závazně (a s právem veta) vyjadřoval Svaz měst a obcí.

Nejlepší cestou by však byla „debyrokratizace“. V tomto smyslu se mi líbil článek Petra Havla, který mne mimo jiné inspiroval. (zde)

Pozn.: instituce (úřady), na které jsem si vzpomněl: Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad, Česká obchodní inspekce, Český metrologický institut, Česká školní inspekce, Český úřad zeměměřičský a katastrální, Český báňský úřad, Český institut pro akreditaci, Česká správa sociálního zabezpečení, Státní zdravotní ústav, Státní ústav pro kontrolu léčiv, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Finanční správa, Celní správa, Drážní inspekce, Orgán sociálně správní ochrany dětí.

K tomu ještě můžete připočítat hygienu, zdravotní pojišťovny, hasiče a orgány bezpečnosti práce, ministerstva. Nejspíš jsem smíchal „jabka s hruškama“ a jistě jsem na někoho zapomněl, byť jsem si vzpomněl na úctyhodných 21 ctihodných institucí.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | úterý 22.8.2017 15:06 | karma článku: 41.79 | přečteno: 5813x

Další články blogera

Jan Tichý(Bnj)

Děti vyrostly a tak tápeme

Čím podarovat děti na Vánoce? Navíc když už vůbec nejsou v dětském věku. Ty své dospělce nějak zvládneme, ale pak tu máme ty „malé“ neteře a synovce, čili děti, co mezitím vyrostly až (skoro)dospěly.

22.11.2017 v 10:33 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Slušní proti slušným?

Nebo také různí neslušní, poslušní či neposlušní. Říká se, že většina lidí je slušných. Také se předpokládá, že mlčící většina jsou ti slušní.

20.11.2017 v 15:44 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 438 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Země se fakt naštvala

Hele lidi, má trpělivost s vámi už došla. Já, Matka Země a spolu se mnou mé děti, synové Vzduch a Oheň a dcera Voda už vás máme plné zuby.

19.11.2017 v 8:52 | Karma článku: 15.18 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Paprsky inženýra Gorina

V příkopě u silnice leží tělo zanedbaného ožralého vagabunda, přítomní policisté nasedají do auta, přivolaný lékař konstatoval smrt. Přijíždějí černí havrani. Funebráci naloží tělo a odjedou.

15.11.2017 v 12:48 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 431 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Zapletal

Máš problém? Dotace to vyřeší

Trápí vás znečištěné ovzduší? Obáváte se imigrantů? Nemáte práci? Dostáváte vysoké účty za elektřinu? Není problém. Existuje všemocný lék. Jmenuje se dotace.

23.11.2017 v 7:22 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 192 | Diskuse

Martina Franzová

Jak jsem potkala ruského agenta

Ve své bezmezné naivitě a nadšení z návštěvy překrásného Sankt. Petěrburgu jsem ve slabé chvilce pozvala jednoho z jeho obyvatel na návštěvu k nám do Prahy. Šest dnů jsem si hřála hada na prsou a teď abych podávala BIS hlášení...

23.11.2017 v 7:12 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 314 | Diskuse

Pavel Ďuran

Jana Nečasová (Nagyová) je vinna!

Soud pro Prahu 1 včera opět (tentokrát jinou soudkyní) rozhodl: Jana Nečasová (dříve Nagyová) je vinna. Dostala dva roky s tříletou podmínkou. To za zneužití vojenského zpravodajství. A – samozřejmě – verdikt není pravomocný.

23.11.2017 v 6:27 | Karma článku: 25.06 | Přečteno: 744 | Diskuse

Pavel Jurutka

O principech a komunistech pod pirátskou vlajkou

Tenhle rok divný. Tenhle rok není fajn. Odešel Leonard Cohen, odešel Wabi Daněk. A odešel další kus svobody. Totalita rozkopla dveře svojí neomalenou nabubřelou nohou a hned tak se nehne. Ta noha je Babišova.

22.11.2017 v 22:14 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1020 | Diskuse

Hatem Berrezouga

An Open Letter to Al-Jazeera from a Muslim living in Prague.

The Crazy and Shameful Reality of Islam and Muslim Leaders in the Czech Republic. Dear Al-Jazeera, Dear Mr. Heijmans, As a Muslim, I am outraged by the lies and the bias both Muslim community leaders, Raed Shaikh and Vladimir Sanka

22.11.2017 v 21:21 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 613 | Diskuse
Počet článků 339 Celková karma 13.93 Průměrná čtenost 710

Mám rád život a jsem pozorovatel. Jako každý hraju v životě všemožné role a v různé míře si je užívám.  Píšu, protože mne to baví. Rád se směju. Emoce nehrotím, ale ani se jimi nedusím a radši je vypustím. Nejlepší emocí je pro mne radost.

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

web: http://tichaci-cz.webnode.cz/  (více informací o nás a také blogy v pdf ke stažení)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.