Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Může být volba srdcem rozumná?

5. 09. 2017 11:58:09
Je volba srdcem volbou emoční? Řekl bych, že ano. Ovšem připadá mi, že volit srdcem je pozitivní emoce, protože z volby máte radost. Takovou tu radost bez ohledu na ostatní.

Je to volba toho, s kým nějak souzním, tj. sdílím s ním určité pohledy na svět. Zrovna ten můj pohled může být ve společnosti menšinový a „mé srdce“ uspět nemusí.

Mohu volit rozumem, je to však volba rozumná? Do jisté míry ano. Pakliže se můj rozum a srdce shodne, když mám volbu jasnou. Jenže rozum občas vede do slepé uličky. Není sázka na vítěze, protestní volba či volba menšího zla spíše emocionální než racionální?

Zdá se, že taková volba je rozumová. Nicméně nechci, aby hlas propadl, nechci, aby vyhrál ten či onen, nebudu volit toho, kdo mě opakovaně zklamal, volím toho, s kým až tak „nesouzním“, ale za to mám jistotu, že se tam dostane a nechci dávat „bianco šek“ nováčkům.

Všimli jste si té negativity? Přesně vím, co nechci, ale už si nejsem tak jistý, co vlastně chci. A pak, že je to volba rozumem.

Ve skutečnosti volím emočně, protože mou volbu ovlivňuje strach a vztek. Mnoho lidí se nechá cíleně zmanipulovat, protože ti, co tam na „teplých místech“ zrovna jsou, tam chtějí být i nadále. A jiní se chtějí na jejich místa dostat.

Možná, že volba srdcem bude více rozumná, než volba rozumem. Pokud by naprostá většina voličů volila podle „svého srdce“, aspoň by se tím získal pravdivější a spravedlivější obraz společnosti, která se odráží v Parlamentu.

Nakonec i „nevolba“ může být volbou „srdce“ a zároveň i racionální. Není to jen o nerozhodnosti a o tom, že „nemám koho volit“, ale může to být i o tom, že nakonec vláda a Parlament můj život až tak neovlivňují a je mi tedy úplně jedno, kdo tam bude a co udělá. Proč bych pak nadával, že.

Tak uvidíme, jaký „pelmel“ do Sněmovny v říjnu zvolíme. Právě ta volba „srdcem“ může některým malým, ne příliš (či vůbec) propagovaným stranám pomoci dostat se přes laťku pěti procent.

Také bude zajímavá volební účast. Malá účast pomáhá stranám se silným jádrem přesvědčených voličů, ale škodí malým stranám a stranám, které získávají poměrně velkou část nerozhodnutých voličů na poslední chvíli. Velká účast voličů má vliv přesně opačný.

Z nadhledu jsou volby docela zajímavá hra. V tom prvním kole „rozdání karet“ si každý (kdo budeme volit) střihneme malou roli „zrnka písku“. To druhé kolo už je na našich zvolených zástupcích, co s tím udělají, jak dokáží s těmi rozdanými kartami hrát.

Dozvěděl jsem se, že celkově kandiduje 31 subjektů (mariášových karet je jen o jednu víc). To je docela velká roztříštěnost, hrozí větší „fragmentace“ Sněmovny (to, že se tam „protlačí“ více subjektů než dnes) anebo propadnutí velkého procenta hlasů, které „posílí“ ty vítězné strany.

V každém případě bude jak první, tak druhé kolo, této „hry“ velmi zajímavé. Asi nejvíc napínavý bude souboj kolem 5% hranice „úspěchu a neúspěchu“. Na něj bude mít vliv volební účast (asi též neodhadnutelná). A ti „neúspěšní“ rozhodnou o procentu propadlých hlasů, které posílí mandáty těch nejúspěšnějších.

Jo, nějak bylo, nějak bude. Výsledek bych osobně nijak nepřeceňoval, protože ať to dopadne jakkoliv, nic netrvá věčně a vše se mění. Někdy pomalu, postupně, nenápadně, jindy „skokem“, většinou nečekaným a šokujícím.

Velký šok typu, že by např. ANO nevyhrálo, ČSSD (ODS či KSČM) se do Sněmovny nedostala, Piráti či Realisté by byli druzí, nečekám. Ale jsou i malé šoky typu: Realisté a/nebo Piráti se tam dostanou, naopak TOP-09 ne, ČSSD sotva překročí 10 %, ODS se dostane nad 15 %,....

U KSČM se to odhaduje opravdu těžko, jediné co platí, je nepřímá úměra mezi volebním výsledkem a volební účastí. Když se zúčastní mnoho voličů, může klesnout pod 10 % nebo se klidně přiblížit k 20 %, když lidí přijde málo (obojí je šokující). Žádný z výše uvedených příkladů „malých šoků“ nemůžeme s jistotou dopředu vyloučit. Proto očekávám, že výsledky nějaká (menší či větší) překvapení přinesou.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | úterý 5.9.2017 11:58 | karma článku: 6.19 | přečteno: 185x

Další články blogera

Jan Tichý(Bnj)

Před karlštejnským víkendem

Tak v sobotu to vypukne. Začneme se srážet na Karlštejně. S někým se možná potkáme už v kempu, s dalšími na nádraží, s dalšími v hospodě a nakonec všichni i s kastelánovic rodinou na hradě.

21.9.2017 v 15:26 | Karma článku: 7.50 | Přečteno: 215 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Zažít spontánnost, nebo zůstat uvíznutý ve stereotypu?

Stereotyp mi sice nevyhovuje, ale nějaká pravidelnost není na škodu. Život je ale častěji o pravidelnosti a stereotypu, než o spontánnosti. Vždycky jsem se ušklíbal nad hláškou „dnes je středa, je ho tam třeba“.

18.9.2017 v 14:35 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 186 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Facebook jsem vzal na milost, ale….

... stále k němu mám tzv. „uherský“ přístup. To znamená, že se tam připojím tu a tam, takže tak jednou za „uherský“ týden, který obvykle trvá tak týdny dva až tři.

15.9.2017 v 7:24 | Karma článku: 9.73 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Autocenzura a potrefené husy

Autor si zakáže psát o tématech, která vyvolávají nelibost, přehnanou kritiku a vášnivou proti-argumentaci. Tím se fakticky ochudí o témata své tvorby.

13.9.2017 v 12:36 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 407 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vera Kuncova

Zaorálek s Marksovou zcela selhali v pomoci Češce a jejím dětem ve Švýcarsku

O případu Renaty Rolle psal před 2 lety europoslanec Tomáš Zdechovský. Nejen psal, ale byl to právě on, kdo jí, narozdíl od ministra Zaorálka či ministryně Marksové a jejích podřízených na ÚMPOD, pomohl.

24.9.2017 v 8:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Právo národných entít

T.G. Masaryk urobil všetko možné pre ochranu židovskej entity a tým nielen seba, ale aj celý český národ zapísal večne do histórie ľudstva, ale tiež zabezpečil budúcnosť českej entity.

24.9.2017 v 7:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 | Diskuse

Jan Dvořák

Profesor Fiala ostře protestuje proti mediálnímu nadržování Zaorálkovi!

Za měsíc už bude jasné, kdo z politiků má sáhnout po pistoli, (pokud tak neučinil ihned po vyhlášení výsledků voleb) aby si proklál kulí hlavu. Věřme, že přitom nepůjde, až na jedinou výjimku, že ANO, o hromadnou sebevraždu.

23.9.2017 v 21:42 | Karma článku: 21.42 | Přečteno: 706 | Diskuse

Petr Bystron

Německo: Rozhodne migrace volby?

Německo stojí před historickou volbou: již za několik hodin bude zvolen nový Bundestag. Etablované strany se dlouho snažily vyhnout přímé konfrontaci se systémově kritickou AfD.

23.9.2017 v 20:45 | Karma článku: 37.28 | Přečteno: 1179 | Diskuse

Adam Tomáš

Když tři ničí totéž, není to totéž.

Dnešní (23.9.2017) příloha Lidových novin Orientace přinesla obsáhlý článek prof. PhDr. Pavla Kaliny, PhD. týkající se nového ikonoklasmu v USA spojeného s údajně zacelenými ranami otrokářství, rasismu a občanské války.

23.9.2017 v 18:35 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 523 | Diskuse
Počet článků 313 Celková karma 12.25 Průměrná čtenost 719

Mám rád život a jsem pozorovatel. Jako každý hraju v životě všemožné role a v různé míře si je užívám.  Píšu, protože mne to baví. Rád se směju. Emoce nehrotím, ale ani se jimi nedusím a radši je vypustím. Nejlepší emocí je pro mne radost.

email: tichy.jan.bnj@centrum.cz

web: http://tichaci-cz.webnode.cz/  (více informací o nás a také blogy v pdf ke stažení)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.