Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lze demontovat stranický systém a přitom zachovat demokracii?

7. 06. 2017 14:49:38
Opravdu si zasloužíme takové politiky? Asi ano, nakonec většina je zvolila. Ale jaká většina? Kolik ze sta procent voličů národa rozhodlo, víme díky volební účasti. Ale národ nejsou jen voliči a pak se ta většina ještě zmenší.

O složení Poslanecké sněmovny (a potažmo nepřímo o vládě) rozhodli jen ti, co se voleb účastnili a jejichž hlas nepropadl, tj. jejich stranická kandidátka uspěla a do Sněmovny se dostala. Pro zjednodušení (vařím z nepřesných čísel): cca 60 % lidí volit šlo a 40 % nešlo, z těch 60 % cca 10 % neuspělo, jejich hlasy propadly. Takže to, co jsme si zvolili, volila jen polovina voličů. Občanů státu ještě méně, protože tam musíme zahrnout i ty, co volit nemohou, např. nezletilé.

Dostali se tam jen lidé zvolení na příslušné krajské kandidátce. O té kandidátce rozhodli členové strany, příp. s korekcí (či rozhodnutím) vedení. Strany a hnutí jsou málo početné, většinou jde o pár tisíc, někde i stovek členů, maximální počty jsou řádově v desetitisících. A hlavně z těchto členů (příp. dalších oslovených či zlákaných osobností) jsou vybíráni kandidáti. Výběr je tedy omezen a navíc jaksi anonymně zašifrován, protože volebním obvodem je celý kraj a tak se při volbě stáváte „rukojmím“ stranického výběru. Můžete do toho akorát hodit maximálně čtyři kroužky.

Parlamentní volby jsou nejanonymnější a nejvíc ovlivněné médii. Zde se na obrazovkách, v novinách a na billboardech objevují známé mediální tváře, resp. mediální obrazy politiků. Jeden je vykreslen jako ďábel, jiný jako Mirek Dušín. A nejen to. Protože to každý vnímá jinak, stává se často, že ďábel i Mirek Dušín je jedna a ta samá osoba.

Tyto volby rozhodují o centrální moci. Pak je ještě moc regionální a lokální. Ve velké anonymní Praze jsou všechny volby na jedno brdo. V krajích už je možné vybírat, protože již máte zkušenosti s hejtmany a také můžete pár kandidátů znát i osobně. Nestranicky, tj. napříč kandidátkami, můžete volit jen v komunálních volbách. Na vsi, či malém městě se o funkce ucházejí vaši sousedé, známí. Zde už volíte lidi, dáváte důvěru těm, co se o vaši obec budou starat. Už máte zkušenosti s těmi, co se již starali. A pokud se starali dobře a kandidují znovu, není třeba je měnit.

Vraťme se k centrální moci. Ta ovlivňuje dění v celém státě, zejména při tvorbě pravidel a zákonů. Byrokracie je jak utržená ze řetězu. Přemýšlíte, zda jste schopni to svou volbou nějak ovlivnit. No, asi tak jako jedna sněhová vločka.

Systém zdá se být „zabetonovaný“. Ti uvnitř nezmění volební zákon tak, aby se tam snáze dostávali jiní. Ikdyby přišlo k urnám jen pět procent voličů, mandát je platný. Je to jen vyjádření jakési revolty, víme, že vás nezajímáme a tak aspoň vidíte, že vy nás taky nezajímáte. Ale to není řešení. Ledaže by se zvolení za to začali stydět a nechtěli za těchto podmínek vládnout. Avšak na to bych si nevsadil.

Jedna vločka sněhovou pokrývku nezařídí, ovšem vločka k vločce, k tomu příhodné podmínky a najednou je sněhu habaděj. Takže přeloženo do volebního: hlásek ke hlásku... V tzv. zaběhaných demokraciích se u moci střídaly obvykle jen dvě hlavní velké strany, příp. jim sekundovala nějaká menší strana. V poslední době zde doplnily volební nabídku strany reprezentující nespokojené voliče, nazývané (oficiálními médii) strany populistické a extrémní. Na východě se zase vrátili k osvědčenému modelu „osvíceného monarchy“, který jim (asi) vyhovuje.

U nás je to trochu specifické. Dvě velké strany už nejsou, jedna už byla významně umenšena, tu druhou (kdysi velkou) to nejspíš čeká. Máme tu ještě svým způsobem „glaciální relikt“, tedy živoucí pozůstatek doby (ne ledové), ale reálně socialistické (KSČM). No, a aby toho nebylo málo, další specifikum: hnutí ANO Andreje Babiše, které voliči (v zoufalé naději) vyslali do Sněmovny změnit poměry v počtu více než hojném.

Výsledek se dostavil, ke změně poměrů opravdu došlo, ale radost z toho mít nemůžeme. To, že z toho nemají radost jiné strany (a jejich donátoři) mně opravdu nevadí, naopak zažívám určité škodolibé potěšení. Byť jsem ANO nevolil, z výsledku jsem měl celkem radost. Tu mi zkazily až některé činy hnutí ANO (potažmo AB), jež považuji za nerozumné a škodlivé. A určitě nejsem sám.

Na podzim nás čeká jako voliče reparát. Volební zákon je (bohužel) stále stejný. Budou stejní i voliči? Na rozdíl od západu a východu bude u nás výsledek (spíš) nepředvídatelný. Asi nejzajímavější bude sledovat, kdo nastavený limit přeleze a kdo ne. Kdo nejvíc překvapí a kdo bude nejvíc zklamán?

To asi neví ani křišťálová koule. Tak se nechme překvapit. Odpověď na otázku v názvu: optimisticky si myslím, že lze „položit“ stranický systém, který se mj. rozkládá sám, a zároveň zachovat demokracii. Nejlíp to funguje „zdola“, tedy v lokalitě, regionu. Tam také prožívá život většina lidí. Chce to ovšem změnit kvalitu demokracie, tj. zavést novou verzi SW. Neřídit z centra všechno, ale v centru jen to, co v regionech zajistit nelze. Chce to demokracii, která by přesměrovala centrální řízení v něčím zájmu na centrální správu pro lidi, žijící a pracující v regionech. Jenže, co by pak manipulující ovladači, spolupracující paraziti a jejich ustrašení ovládaní dělali?

Přesto naděje na zásadní změnu k lepšímu stále žije. Podaří se nám v říjnu tu jiskřičku vykřesat?

Autor: Jan Tichý | středa 7.6.2017 14:49 | karma článku: 12.70 | přečteno: 396x

Další články blogera

Jan Tichý

Karlštejn se blíží

Jsou události, které proběhly za mlada a člověku se tak pozitivně zapsaly do života, že na ně bude s láskou vzpomínat celý život. Pro určitou skupinu z nás to byly prázdniny s Brontosaurem v období 1985 až 1991.

20.7.2017 v 7:11 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 240 | Diskuse

Jan Tichý

Okurková sezóna

Zásadní otázka je stejná jako každé léto. Kdy vypukne a jak dlouho potrvá okurková sezóna u nás na zahradě? Přitom jde jen o jeden nevelký záhon okurek.

18.7.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 164 | Diskuse

Jan Tichý

Ne(z)řízení originálové nahrazují vypreparované produkty

Je mi smutno z toho, když se dočtu, že Japonci si raději užívají se silikonem, že radikální feministky nemohou najít na bílém heterosexuálním muži ani ždibec něčeho dobrého, že politická (pře)korektnost udělala z chlapů ne-muže.

16.7.2017 v 19:17 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 361 | Diskuse

Jan Tichý

Mediální drogoví dealeři přes léto spí

Abych to zjistil, stačí mi nahlédnout do televizního programu. Připadá mi, že se jede na vlně pohodového retro stylu, když se opakují „Chalupáři“, „Vyprávěj“, „Nemocnice na kraji města“ atd.

13.7.2017 v 12:43 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 438 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Prezidentova věta versus realita

Ta slova mi rezonují v mysli od okamžiku, kdy jsem si je přečetl na internetu. Bylo to ve středu 12/7 a pronesl je egyptský prezident během setkání s ministry informací arabských zemí.

22.7.2017 v 10:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Martin Braun

Tak Palestinci se nám zlobí...chuďátka malé.

Sdělovací prostředky nás informují, jak ten zlý a rasistický Izrael opět ubližuje těm dobrým a milým Palestincům. Považte jaké zlo. Dovolili si u vstupu na svaté místo umístit detektor kovů.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 35.71 | Přečteno: 837 | Diskuse

Beata Krusic

Mami, proč sou ty ženský takový vražedkyně?

Dnešní den byl pro mě dnem velké "zkoušky". Zkoušky z úpřímnosti. Byla mi "zadána" mým synkem a musím říct, že byla pro mě dosud nejtěžším oříškem.

21.7.2017 v 23:18 | Karma článku: 13.45 | Přečteno: 516 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vojáci nemohou být pěšáky plánů NATO!

Jak to, že vysíláme do Pobaltí sto nebo kolik vojáků?! Ztratili havloidi definitivně poslední zbytky zdravého rozumu!?

21.7.2017 v 21:08 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 699 | Diskuse

Petr Cvalín

Čeští vojáci nesmí být nadále pěšáci plánů NATO

Poslanecká sněmovna schválila vyslání českých vojáků do Pobaltí. Jde o posilování obrany východního křídla NATO kvůli aktivitám Ruska. V Litvě budou čeští vojáci spadat pod německé velení a v Lotyšsku pod kanadské vedení.

21.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 28.33 | Přečteno: 681 | Diskuse
Počet článků 295 Celková karma 15.11 Průměrná čtenost 719

Prostě jsem a žiju. Nejkrásnější rolí, kterou v životě hraju, je pozorovatel. Tak pozoruju a občas (často?) něco napíšu, neb mne to baví. Rád se také směju. Můžete se bavit a smát se mnou. Ne vždy je důvod ke smíchu, člověku se chce někdy plakat či se vztekat. A může se z toho vypsat, nebo se vyspat anebo se na to vykašlat.

něco víc tady: http://tichaci-cz.webnode.cz/

a kdo chce napsat: tichy.jan.bnj@centrum.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.